zostań rodziną wspierającą
idea rodzin wspierających
Centrum Usług Społecznych w Resku poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin wspierających, które bezinteresownie chciałyby pomóc innym rodzinom w poszukiwaniu rozwiązań trudnych sytuacji.
Funkcjonowanie rodzin wspierających i rodzin pomocowych reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 447, ze zm.)
zadania rodziny wspierającej
Zadaniem rodziny wspierającej jest wsparcie rodziny w przezwyciężaniu problemów w opiece i wychowywaniu dzieci przy ścisłej współpracy z asystentem rodziny i pracownikiem socjalnym Centrum Usług Społecznych w Resku.
Pomoc może dotyczyć:
-
doradztwa w stosowaniu określonych metod wychowywania dzieci,
-
organizacji czasu rodziny, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami,
-
opieki i wychowywania dzieci, a w tym: organizacja czasu wolnego dzieciom,
-
pomocy w nauce,
-
prowadzenia gospodarstwa domowego: nauka gotowania, dbania o mieszkanie – dom,
-
racjonalnego dysponowania budżetem,
-
kształtowanie i wypełnianie ról społecznych.
Rodzina wspierająca nie ma na celu wyręczania, lecz aktywną pomoc w przezwyciężeniu trudnych sytuacji w rodzinie wspieranej.
kto może zostać rodziną wspierającą
Funkcję rodziny wspierającej może pełnić rodzina z bezpośredniego otoczenia dziecka.
Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Centrum Usług Społecznych w Resku. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Dyrektora Centrum Usług Społecznych sporządzonej na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania potencjalnej rodziny wspierającej, podpisana zostaje umowa.
Pełnienie funkcji rodziny wspierającej jest bezpłatne, zgodnie z ustawą istnieje jedynie możliwość zwrotu kosztów związanych z udzieleniem pomocy.